niedziela, 15 kwietnia 2012

Wschodnia łąka w płomieniach...

Wczoraj wieczorem wybuchł groźny pożar na wschodniej łące przy Jeziorku.Płomienie strawiły potężny obszar wzdłuż jeziora w stronę Gołkowskiej.Niestety,przyczyna oczywista:podpalacze.Rezerwat niszczeje,urbanizacja postępuje.Tym razem zadziałali podpalacze.Jeżeli zaczęły sie lęgi,straty fauny wyschnietych trzcin i traw mogą być dotkliwe.

14 komentarzy:

 1. W ciepłe weekendy bardziej mnie niepokoją rózne cwaniaczki co w tym miejscu podjeżdząją samochodami prawie pod taflę jeziorka. Czy nie można jakoś zagrodzić tam drogi by nie wjeżdżali na teren rezerwatu? Przypominam,że to kiedyś zrobiono na drodze za "jedynka" koło dworku. W związku z tym, że niektórzy jeździli nad jeziorko myć samochód postawiono barierę. Obecnie rosną tam już drzewa i skutecznie pohamowało to te praktyki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pożary spowodowane pewnie przez spacerowiczy albo bezdomnych zamieszkujących na działkach, wspomniane w poście powyżej wjeżdzanie samochodami w celu ich mycia i teraz jeszcze sprawa zbójstwa turystów z Niemiec. Okolica staje się mało ciekawa ze względu na odseparowanie od cywilizacji. W imię ochrony rezerwatu przyzwala się na tworzenie enklawy wszystkiego co najgorsze. Kiedyś byłam przeciwna zabudowie ale teraz uważam, że w granicach rozsądku trzeba ten teren zurbanizować.

  OdpowiedzUsuń
 3. No tak.Na terenie zurbanizowanym staje sie okolica ciekawa i do zadnych morderstw nie dochodzi.Tak rozumujac trzeba zurbanizowac wszystkie rezerwaty bo nieucywilizowane.Co za bzdury.W miescie urzednikow i deweloperow takie myslenie obowiązuje,niestety.

  OdpowiedzUsuń
 4. niegroteskowa31 maja 2012 14:15

  Wszystkie rezerwaty nie, ale takie, które znajdują się w centrum 3milionowego miasta owszem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla niektórych to jezioro w "centrum" to skarb. A jak się okolica nie podoba to się trzeba wyprowadzić do śródmieścia, tam już zieleni niewiele. Akurat dla tych co im urbanizacji i betonu do życia potrzeba. Bez rezerwatów i tym podobnych
  -niegroteskowa- długo nie pociągniemy. Bo o dziwo częścią natury i my jesteśmy. A z takimi jak ty to pewnie niedługo.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak już nie ma co pisać na tym blogu, to chociaż wyłączcie tą płonącą łąkę. Tym bardziej że już dawno ugaszone.

  OdpowiedzUsuń
 7. dawno ugaszone a 1 czerwca uprawomocniła się decyzja Wojewody zatwierdzająca plan ochrony dla jeziorka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I co to zmienia? Przegraliśmy my, społeczeństwo, mieszkańcy osiedla, Sadyby, warszawiacy. Przegrał rezerwat, przegrała tutejsza fauna i flora. Wygrał tylko Marvipol i może kilku urzędników.

   Usuń
 8. Wygrali też ci, którym zabudowa terenu się podoba, stwierdzenie "społeczeństwo" jest mocnym nadużyciem. A tutejsza "fałna i flora" przegrała trzydzieści lat temu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeziorko rezerwatem? Równie dobrze może być nim ustanowiona tafla wody w wannie. Empirycznie okazuje się, że skutek w obu przypadkach może być zdumiewająco identyczny.

  OdpowiedzUsuń
 10. Coś pozytywnego. Na jeziorku pojawiła się mama-perkoz z 3 małymi perkoziątkami. Są śliczne i już świetnie nurkują. Jeszcze nie maja czerwonych bokobrodów, są szaro-zielone. Wiele, wiele lat ich na jeziorku nie widziałam. Może się utrzymają...

  OdpowiedzUsuń
 11. Kiedy pisałam o pojawieniu się małych perkozów jeszcze nie było widać poprzedniego komentarza.
  Ludzie różne głupoty piszą, ale żeby aż tak?
  "Ustawiona tafla wody w wannie" - woda sama się "ustawia". Empirycznie, tzn. zgodnie z doświadczeniem - dawno miałeś z wanną do czynienia? Czy u siebie w łazience też hodujesz żaby w wodzie? O perkozach nie wspominając.

  OdpowiedzUsuń
 12. Do poprzednika: warto uważniej czytać, jak też zastanowić się, o czym tak naprawdę jest tam napisane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest juz koniec, nie ma juz nic

   Usuń

Publikowane komentarze są prywatną opinią komentujących, i blog nie ponosi odpowiedzialność za treść opinii. Opinie wulgarne będą usuwane