piątek, 19 listopada 2010

Niedobre wieści z południa Rezerwatu.

Stowarzyszenie PLATAN zawiadamia:
Trwa napór deweloperów na Jeziorko Czerniakowskie.Firma PRIBO z Suwałk od czterech lat próbuje wybudować duże osiedle na działce 3-hektarowej w południowej części Jeziorka.Jest to teren najmniej korzystny dla budownictwa,ponieważ wytępują tutaj grunty organiczne,tj.torfy i namuły.Skuteczny opór tym pomysłom stawiały dwa stowarzyszenia: PLATAN oraz SADYBA MIASTO-OGRÓD. Teraz PRIBO wystartowało z nową inicjątywą.Będziemy informować o działaniach developera,który chce wybudować na mokradłach w pobliżu elektrowni SIEKIERKI domy mieszkalne.
       Tomasz Trepka
Stowarzyszenie PLATAN


Przyjrzyjmy się bliżej sytuacji:
Lokalizacja planowanego osiedla.Kolor pomarańczowy. Kliknij na foto żeby powiększyć.
A to rozpoznanie warunkow geologiczno-inżynierskich w otoczeniu Jeziorka wg dr Michała Fica i dr Wojciecha Katryńskiego,Przegl.Geolog.nr 8/2005.Jak widać wysoce wrażliwe grunty: torfy i namuły występuję w kilku miejscach w Rezerwacie.Wiedza o tym nie dochodzi do świadomości decydentów,niestety.Wspomniani tu eksperci to znane autorytety,ich ekspertyzy przytaczał również....RDOŚ.

A oto osiedle w całej krasie - ma być posadowione w dużej części na torfach.Ewidentnie wbrew diagnozie ekspertow,niestety...Tak rozległe osiedle odbierze wiele metrów sześciennych wód opadowych zasilających Jeziorko.Jak na razie inwestorzy przyszli z dwóch stron.Ciekawe co szykuje Rezerwatowi Ratusz po wyborach??

2 komentarze:

  1. tyle ze na tym obszarze jest juz osiedle mieszkaniowe i nie slyszalem zeby tam sie dzialo cos zlego, zle warunki budowlane oznaczaja tylko to ze koszt budowy bedzie wiekszy i tyle, czyzby administrator mial udzialy w PRIBO i martwi sie o ich wynik finansowy? ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. To jest właśnie typowe podejście:lekceważenie warunków naturalnych,ignorowanie praw przyrody i podejrzewanie wszystkich o ukryte udziały i interesowne motywacje.

    OdpowiedzUsuń

Publikowane komentarze są prywatną opinią komentujących, i blog nie ponosi odpowiedzialność za treść opinii. Opinie wulgarne będą usuwane